500$+ z Airbnb

TF_M.Patyra2-2-4

Airbnb – wynajem mieszkania – nasze doświadczenia 

Nie ma co się oszukiwać, że żyjąc w tak drogim Państwie jak Panama (dlaczego drogim? Sprawdź tutaj), trzeba cały czas główkować jak maksymalnie podnosić poziom życia przy posiadanych zasobach. Już dawno przełączyłam myślenie z „jak oszczędzać” na „jak zarabiać więcej”. Przy naszym stylu życia jest to zdecydowanie główny temat do rozwagi. Podróżując wydajemy bardzo dużo, a chcielibyśmy zdecydowanie jeszcze więcej. Czas słodkich autostopowych przygód i spania po bungalowach i dormitoriach minął póki co bezpowrotnie wraz z pojawieniem się na świecie naszego syna. Możesz przeczytać o tym w naszym ostatnim wpisie.

Wskoczenie na wyższy poziom podróży bardzo mi się podoba, i nawet przez chwilę nie oglądam się za siebie. Przeżyliśmy na Filipinach i w Azji tak dużo, że nie potrzebuję tego dublować jeszcze raz tutaj, w Ameryce Centralnej.

Wraz z tysiącem pomysłów na kolejny biznes, mieszkając w Panamie przyszedł mi do głowy jeszcze jeden: AIRBNB.

TF_M.Patyra2-3

Co to jest Airbnb?

Airbnb jest to portal krótkoterminowego wynajmu mieszkań. Idealny dla często przemieszczających się i lubiących swobodę podróżnych. Można wynająć całe mieszkanie, lub tylko pokój u kogoś w prywatnym domu. Wystarczy wpisać miejsce, które cię interesuje, termin i wyświetla się grono gospodarzy, którzy z największą radością i zazwyczaj w bardzo dobrych cenach przyjmie cię do siebie.

Co zyskujesz jako gość?

 • Przyjeżdżasz do konkretnego gospodarza, który jako stały mieszkaniec danego miasta zna je świetnie i z chęcią pomoże ci odnaleźć się w nowym miejscu.
 • Możesz wpaść tylko na 2 dni biznesowej podróży albo nawet na miesiąc stażu czy studiów.
 • Możesz wynająć całe mieszkanie dla siebie i całej rodziny np. 6 osób. Masz całe wyposażenie kuchni, łazienki, ogród, basen i do tego cena na pewno będzie lepsza niż pobyt z rodziną w hotelu.
 • Gospodarze często oferują inne usługi jak przywiezienie z lotniska, przewóz bagażu, etc. co znacznie ułatwia planowanie podróży.
 • Dzięki Airbnb możesz wynająć często tak piękne mieszkania, w tak rewelacyjnych miejscach, których nie udałoby się żadnym innym sposobem wynająć.
 • Odkrywanie nowych miejsc poprzez mieszkańców i ich codzienność jest najlepsze! :-) 8

Jestę gospodarzę

My bardzo często korzystamy z Airbnb jeżdżąc po całym świecie. Ale rewelacyjnie czujemy się jako gospodarze. Kiedy przyjechałam do Panamy i zaczęliśmy szukać mieszkania, poza dobrą dla nas lokalizacją, od razu szukałam miejsca z przynajmniej dwoma sypialniami. Dzięki temu od stycznia prawie cały czas mamy u siebie gości z różnych części świata.

Jak zostać gospodarzem skoro nie mam mieszkania?

Jak zostać gospodarzem skoro mieszkanie nie jest nasze? Kluczowa w tym przypadku jest dobra umowa z właścicielem. Postawienie sprawy jasno, uczciwość i zaufanie są najważniejsze.

TF_M.Patyra2-1

Ile na tym zarabiamy?

Staramy się nie przyjmować gości więcej niż 10 dni w ciągu miesiąca. Jest to taka nasza umowa, która pozwala zachować komfort rodzinnego życia i jednocześnie otwierać się na innych i generować dodatkowy dochód.

Każde miasto ma inne przyjęte stawki wynajmu. Warto wejść na stronę Airbnb i zorientować się jak to wygląda w naszym mieście. Wynajęcie naszego całego mieszkania w Panamie (80 metrów, bardzo dobry standard, dwie sypialnie, basen, bardzo bezpieczna dzielnica trochę daleko od centrum, ale ze świetnym dojazdem) kosztuje 95 $/noc. Może zatrzymać się u nas nawet 5 osób. Wynajęcie pokoju wynosi zaś 35$.

W naszym przypadku wystarczy 5 nocy  wynajmu całego mieszkania i dwie noce tylko jednego pokoju żeby wygenerować 500$ dodatkowego przychodu. Nie liczę nawet ile zyskalibyśmy na dłuższym wynajmie, ponieważ takie opcje nie wchodzą w grę, trzeba żyć normalnie ;-). W Polsce wynajem jest tańszy, ale nadal można zarobić dodatkowo naprawdę fajnie. Mamy też okazję dzięki temu poznać nowych ludzi, najczęściej z zagranicy i  sprawdzić się jako menedżer swojej własnej przestrzeni ;-).

4

Jak zacząć?

Zarejestruj się tutaj, a następnie:

 • przejrzeć oferty z naszego miasta, ocenić standard i przyjęte stawki
 •  dodać swoją ofertę: apartament/pokój
 • na początku podać troszkę niższe stawki, aby zachęcić pierwszych gości. Później, kiedy uzyskamy więcej dobrych opinii o naszym miejscu można spokojnie podwyższyć cenę.
 •  wystarczy już tylko czekać na pierwszych gości :-)

Portal Airbnb i bezpieczeństwo

Portal Airbnb jest bardzo intuicyjny. Znajduje się tam mnóstwo podpowiedzi pomocnych przy przyjmowaniu gości. Co więcej, przy każdej rezerwacji Airbnb pobiera dodatkową malutką opłatę, która między innymi jest wykorzystywana na ubezpieczenie twojego mieszkania. Gdyby cokolwiek się zdarzyło, jesteś pod dobrymi skrzydłami.

Jeśli podoba Wam się pomysł zarabiania z Airbnb tak samo jak nam, to koniecznie skorzystajcie ze zniżki od nas pod tym linkiem. Zakładając swoje konto na Airbnb otrzymacie 50$ dodatkowo za pierwszego przyjętego gościa. 

*Wszystkie zdjęcia w poście to apartament w centrum starego miasta Hawany na Kubie, który właśnie rezerwuję od Kubańczyków, którzy spędzili u nas w mieszkaniu w Panamie na Airbnb tydzień :-) Wszystko zostaje w rodzinie!

TF_M.Patyra2-9

 

  • Idealnie w czas. Właśnie szukamy mieszkania i myślimy o podnajmowaniu przez AirBnB. W Rabce-Zdroju, więc w sumie w turystycznej miejscowości.

  View Comment
 • Idea jest super, natomiast w Europie zaczęli już z tym walczyć, bo z jednej strony hotelarze mają duże mniejsze zyski, z drugiej, jest to biznes jeszcze nie kontrolowany przez państwa, aż sam jestem ciekaw, jak to się będzie dalej rozwijać;-).

  View Comment
 • Anita Skowera

  Airbnb to rewelacyjny koncept! Wyprobowalismy go zarówno w Europie, Ameryce Południowej jak i ostatnio w Azji. Nigdzie jak do tej pory nas nie zawiódł :-) tez polecamy :-)

  View Comment
 • Nam bardzo się to sprawdziło podczas podróżowania po Australii. W dużych miastach niektóre placówki w AirBnb są tańsze od miejsc w wieloosobowych pokojach w hostelach – a pod względem prywatności i czystości biją je na głowę.

  View Comment
}
Przejdź do paska narzędzi