Fiesta Wszystkich Świętych

DSC_0114

W małym przytulnym zabudowaniu siedzi cała rodzina. Zdaje się, że jedzą obiad lub raczej już podwieczorek, ponieważ pudełka po pizzy leżą rozrzucone obok. Na samym środku na podwyższeniu leży babcia z wnusiem i drzemią. Patrzę na nich i wcale się nie dziwię, ponieważ na dworze upał, temperatura przekracza 33 stopnie w cieniu. Z komórki starszego chłopca leci jedna z najsłynniejszych popowych piosenek, mama wcina pączka amerykańskiej firmy i nieświadomie nuci słowa pod nosem. Tata gdzieś poszedł, chyba po colę, albo do sąsiadów.

Myślisz, że to scena z ciasnego mieszkania w bloku? Altanka w ogrodzie? Park? 

DCIM102GOPRO

Nie, nic z tych rzeczy. To najzwyczajniej w świecie uroczystość Wszystkich Świętych. Choć jakby wziąć go pod lupę i sprecyzować zgodnie z prawdą, to trzeba by było rzec, że to najprawdziwsza filipińska fiesta na cmentarzu. Właśnie dziś, 1 listopada całe rodziny i ich przyjaciele, przychodzą na cmentarz, by razem celebrować w bardzo wyjątkowy sposób ten uroczysty dzień. Przy wejściu i pomiędzy grobami wystawione są setki stoisk z fast foodami, lodami, loterie, żywe malowane kurczęta, trycykle jeżdżą jak szalone, ludzie osłaniają się od słońca plakatami wyborczymi i parasolkami. Wiadomo, że kiedy rodzina spotyka się razem to musi być obowiązkowo jedzenie, picie, rum, śpiewanie, wspólne oglądanie telewizji, plotkowanie, spanie i to wszystko oczywiście…na grobie!! Bo czy zmarły nie chciałby być w takiej chwili przecież z nami?

Najbardziej rozbawił nas jednak ogromny baner przed wejściem do cmentarza: „ZAKAZ WNOSZENIA MASZYN KARAOKE”. Cóż powiedzieć więcej. Filipińska FIESTA Wszystkich Świętych ma się w najlepsze. W końcu każdy powód do świętowania, jest po prostu dobry.

Wpis pierwotnie ukazał się na naszym drugim blogu tutaj

DSC_0051 DSC_0079 DSC_0101 DSC_0104 DSC_0106 DSC_0111 DCIM102GOPRODSC_0279DSC_0303-2 • Ciekawe, widać duże przywiązanie do zmarłych :)

  View Comment
 • Uwielbiam to podejście do zmarłych. Sama chciałabym po śmierci budzić wesołe wspomnienia a nie tylko smutek i łzy.

  View Comment
 • Świetny artykuł

  View Comment
 • Ciekawie!

  View Comment
 • Bardzo ciekawe podejscie do swieta! Podoba mi sie – impreza z rodzina i znajomymi, tymi obecnymi, i tymi ktorzy odeszli… Czemu nie? :)

  View Comment
 • bardzo ciekawy sposob swietowania wszystkich swietych. dla nas moze troche szokujacy, bo wszyscy na cmentarzu tylko cicho sie modla i sprzataja groby. my mamy podejscie bardziej sentymentalne, pograzamy sie w zadumie, a tam po prostu swietuja. chociaz pamietam, ze moja babcia jak chodzila do swojego s.p meza to zawsze brala wino i lała sobie szklanke i jemu szklanke do ziemi wylewała :)) i na zdrowie jozek :)

  View Comment
 • Ewa

  No i to jest prawdziwe świętowanie Wszystkich Świętych! :)

  View Comment
}
Przejdź do paska narzędzi