Krawiec z Panamy

Krawiec z Panamy Krawiec z Panamy

Te zdjęcia wykonaliśmy w idealne niedzielne południe na przedmieściach Panamy zwanymi Ancon. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miejsc w Panamie. Amerykański styl, drewniane domy i te przestrzenie! Zauroczyłam się od razu.

Cała dzielnica została wybudowana na początku ubiegłego wieku dla amerykańskich pracowników zatrudnionych przy budowie kanału. Domy w stylu późno kolonialnym odbiegają całkowicie od innych części miasta. Przestrzeń, prosta i praktyczne piękno króluje tu do dziś. Niesamowite wrażenie robi szczególnie teraz, kiedy mamy koniec pory suchej. A prawda jest taka, że w mieście Panama nie padało ani razu od ponad 3 miesięcy. ANI RAZU! 

TF_M.Patyra2--8 TF_M.Patyra2--9  TF_M.Patyra2--11 TF_M.Patyra2--12 TF_M.Patyra2--13

Krawiec z Panamy

„Zabrali Alibabę, ale zostawili czterdziestu rozbójników i to teraz oni rządzą Panamą*”

To właśnie w dzielnicy Ancon nakręcona została lwia część filmu „Krawiec z Panamy” z Piercem Brosnanem w roli głównej. Mimo, że nie przepadam jakoś bardzo za tym filmem, jednak bez dwóch zdań oddaje on w pełni klimat miasta. Ancon jest piękne, położone na ogromnych przestrzeniach, wybudowane z rozmachem. Szkoda, że obecnie większość budynków zajmuje administracja Kanału.

Z największą ochotą wymieniłabym wszystkich urzędników na obsługę hoteli i restauracji :-) To miejsce byłoby idealne pod turystykę!

Jednak największy klimat tego miejsca odkrywam w niedzielę. Przychodzimy tu do kościoła, jedynego w mieście, w którym mszę odprawia się po angielsku. Na tą samą godzinę pojawiają się tu także dawni pracownicy Kanału, francuskie i amerykańskie rodziny z dziećmi. Większość bezpośrednio związanych z Kanałem, bankowością i różnymi inwestycjami. Niepoprawny uśmiech naszego półrocznego syna zbliża  do nas każdego, więc po dłuższej wymianie uśmiechów, rozmowa wkracza na inny poziom i możemy dowiedzieć się o Panamie jeszcze więcej. A poznani Amerykanie, cóż, czują się tu tak bardzo u siebie, jakby Panama nadal było pod ich bezpośrednimi skrzydłami. A może tak naprawdę nadal jest…? Czy to cicha opozycja*”;-)

*cytat z filmu „Krawiec z Panamy”

TF_M.Patyra2--14 TF_M.Patyra2--15 TF_M.Patyra2--16 TF_M.Patyra2--17 TF_M.Patyra2--19 TF_M.Patyra2--21}
Przejdź do paska narzędzi